КОНКУРС ПРОЕКТІВ МІСЦЕВОГО РОЗВИТКУ: ПОРАДИ АВТОРАМ

Другий рік в області проводиться конкурс проектів місцевого розвитку. До завершення терміну подання проектних заявок залишилося близько місяця, тож охочі ще мають час надати пропозиції. Про особливості проведення цьогорічного конкурсу, а також про важливі аспекти написання проектів інформує Асоціація органів місцевого самоврядування Луганської області.

 

На відміну від попереднього року, ініціативу подання проектів на обласний конкурс віддано громадськості, а саме: органам самоорганізації населення, громадським організаціям, ОСББ, ініціативним групам громадян.

 

У 2018 році розподіл коштів фінансування проектів відбувається за наступною схемою: max 50% (200 тис. грн – обласний бюджет) + min 45% (місцевий бюджет) + min 5% (ініціатори проекту). Тобто, обов’язковою складовою є співфінансування ініціаторів проекту в сумі не менше 5% від загальної суми проекту. Наприклад, якщо загальна вартість проекту становить 400 тис. грн, то розподіл коштів може бути таким: 200 тис. грн – обласний бюджет, 20 тис. грн – кошти ініціаторів, 180 тис. грн – кошти місцевого бюджету. Якщо 100 тис. грн, то: 50 тис. грн – обласний бюджет, 5 тис. грн – громадськість, 45 тис. грн – місцевий бюджет.

 

Залучення громадськості в якості ініціатора та обов’язкового учасника співфінансування в конкурсі обумовлено тим, що саме громадськість найкраще знає проблеми, що потребують першочергового вирішення у міському дворі чи на вулиці, у сільській школі чи селищному клубі. Також участь пересічних жителів у проекті стимулює їх долучатися до вирішення соціально-економічних проблем свого населеного пункту, втілення власних суспільних ініціатив. Такі заходи – дієвий механізм розвитку внутрішньої самоорганізації громади.

 

Умови проведення конкурсу (завдання, умови фінансування, вимоги до проекту, організаційні заходи тощо) ретельно викладені в Положенні про обласний конкурс проектів місцевого розвитку (нова редакція), затвердженому Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 21.02.2018 № 156. Детально з ним можна ознайомитися на офіційному сайті ЛОДА:

(http://loga.gov.ua/…/polozhennya_pro_oblasniy_konkurs_proek… ).

У представників громадськості може виникнути питання, як саме правильно підготувати проект-переможець. Досвід минулого року показав, з одного боку, не дуже високу якість проектного матеріалу, з іншого – те, що в громадах є люди, які здатні писати та реалізовувати проекти місцевого значення. Це при тому, що проекти готувалися фахівцями місцевих рад та виконавчих органів.

 

Як бути представникам громадськості, які бажають реалізувати свою суспільну ініціативу, але ще не стикалися з написанням проектів? Можна написати проект самостійно або у співпраці з досвідченими представниками органів місцевої влади чи з проектними менеджерами. Обласний конкурс є найдоступнішим та найпростішим з позицій підготовки проектів у порівнянні, наприклад, з проектами Державного фонду регіонального розвитку чи міжнародної технічної допомоги.

 

Під час написання проекту, по-перше, треба ідентифікувати проблему, яку необхідно вирішити, усвідомити її значущість, масштаб, ступінь її гостроти, стійкість, небажаність негативних наслідків. Проблема завжди може бути охарактеризована як певне протиріччя. Наприклад, суперечність між необхідністю надання якісних послуг населенню (у сферах освіти, культури, охорони здоров’я, ЖКГ тощо) та недостатністю суб’єктів господарювання на регіональному ринку, що їх надають.

 

По-друге, треба визначити категорії населення, на задоволення чиїх потреб він буде спрямований. Це так звані цільові групи, серед яких можуть бути школярі, вихованці ДЮСШ, вимушені переселенці, мешканці ОТГ, персонал та керівництво оздоровчого закладу тощо. Проект, як правило, може бути спрямований на задоволення потреб одразу кількох категорій населення.

 

По-третє, важливим є чітке формулювання мети проекту. Мета проекту – це модель майбутнього продукту проекту. За загальним правилом мета має свою логічну структуру, де перша складова (І) містить глобальну дію, яку необхідно реалізувати через проект; друга (ІІ) – дає уявлення про майбутній продукт проекту; третя (ІІІ) – містить бажані показники реалізації проекту в часі, вартості. Наприклад: створити сучасні умови підготовки майбутніх спортсменів (І) на базі ДЮСШ шляхом проведення капітального ремонту спортивної зали ігрових видів спорту (волейбол, баскетбол, міні-футбол) відповідно до сучасних стандартів покриття та освітлення (ІІ), з дотриманням терміну створення 10 місяців та бюджету 700 тис. грн (ІІІ).

 

Зазначені питання повинні бути правильно відображені в кожному проекті місцевого розвитку. Важливе значення також має коректне складання плану-графіку реалізації заходів проекту, очікуваних результатів проекту, зазначення життєздатності проекту.

 

Кінцевий термін подання проектів на конкурс – 22 травня 2018 року. Протягом місяця секретаріат і конкурсний комітет розглядатимуть надіслані проекти, після чого будуть оголошені переможці. На реалізацію проектів залишиться приблизно півроку.

 

В обласному бюджеті на це передбачено 5 млн грн. Проте, якщо якісних цікавих проектів надійде на більшу суму, то голова Луганської обласної державної адміністрації – керівник обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз окремо розгляне можливість збільшення фінансування.

АНОНСИ ПОДІЙ